Jan. 10: What I Ate and What It Cost

Outrageous experiments in sensible eating.
Jan. 10 2011 9:07 PM

Jan. 10: What I Ate and What It Cost

Tazo Zen green tea (not pictured) (25 cents per serving).
McCann's steel-cut oatmeal (36 cents per serving), organic raisins (41 cents per serving), fat-free milk (27 cents per serving). Breakfast:  $1.29

Ellen Tarlin Ellen Tarlin

Ellen Tarlin is a former Slate copy chief and writer of the "Clean Plate" blog. Her essays have appeared in the Boston Globe, the Boston PhoenixBrooklyn Bridge, Bark, and  the RISK storytelling podcast. Follow her on Twitter.

/blogs/cleanplate/2011/01/10/jan_10_what_i_ate_and_what_it_cost/jcr:content/body/slate_image
Advertisement

A banana (36 cents):

/blogs/cleanplate/2011/01/10/jan_10_what_i_ate_and_what_it_cost/jcr:content/body/slate_image0

At last I have finished the macadamia nuts (72 cents per ounce):

/blogs/cleanplate/2011/01/10/jan_10_what_i_ate_and_what_it_cost/jcr:content/body/slate_image1

Peanut butter (28 cents per 2 tbsp.) on whole-wheat bread (46 cents per 2 slices) with 2 cups of skim milk (54 cents per 2 servings). I'm regressing.

/blogs/cleanplate/2011/01/10/jan_10_what_i_ate_and_what_it_cost/jcr:content/body/slate_image2

A local McIntosh apple (75 cents):

/blogs/cleanplate/2011/01/10/jan_10_what_i_ate_and_what_it_cost/jcr:content/body/slate_image3

Whole-wheat pasta (80 cents per 2 servings) with homemade sauce adapted from Jane Brody's Good Food Book (about $1 per 2 servings) .

/blogs/cleanplate/2011/01/10/jan_10_what_i_ate_and_what_it_cost/jcr:content/body/slate_image4

Total for the day: $6.20. Good? Bad? What do you think?

  Slate Plus
Working
Nov. 27 2014 12:31 PM Slate’s Working Podcast: Episode 11 Transcript Read what David Plotz asked a helicopter paramedic about his workday.